5 věcí, které dělají Bhútán výjimečným

Bhútánu se přezdívá země hřmícího draka. Toto malé království o rozloze podobné polovině České republiky je usazené mezi velmocemi Čínou a Indií ve východním Himálaji.

modlitební mlýnky v Bhútánu

1. Štěstí

Hrubé národní štěstí (GNH) zavedl čtvrtý bhútánský král Jigme Sigye Wangchuck, tato jedinečná filozofie vede k růstu a pokroku Bhútánu a zároveň jej dokáže i změřit. Zakládá se na přesvědčení, že samotné materiální bohatství nepřináší štěstí, ani nezajišťuje životní spokojenost, a že ekonomický růst by neměl jít na úkor kvality života lidí. Bhútánská filozofie štěstí se proslavila i za hranicemi země, je vítaná mnohými ekonomy na celém světě. Tato filozofie také odráží duchovní a kulturní hodnoty, které Bhútánce doprovázejí celé věky. Několikrát již proběhl průzkum hrubého národního štěstí.

2. Král

Vládní systém Bhútánu představuje jeden z typů konstituční monarchie. Místní králové byly svým lidem vždy uctívání a milovaní. Bhútánský parlament má od zavedení posledních změn dvě komory. Do každé z nich probíhají nezávislé demokratické volby.

Současný pátý král Jigme Singye Wangchuck rád navštěvuje svůj lid po celé zemi: přezdívá se mu lidový král. Vydává se do odlehlých himalájských vesnic, pomáhá při povodních a zajišťuje, aby každý občan měl prostředky k přežití. Země nezná bezdomovectví. Král také holduje fotbalu, a to zejména při návštěvě škol si rád s dětmi „začutá“.

3. Buddhismus a lidé

Tibetský buddhismus je hluboce zakořeněný v bhútánské společnosti a kultuře. Země byla po mnohá staletí izolovaná a uzavřená světu, proto se místní tradice a zvyky zachovaly ve velké míře. Ústní lidová slovesnost a uctívání moudrosti starších obyvatel vedlo k tomu, že si Bhútán svou autentickou tvář zachoval v nezměněné podobě po dlouhou dobu. Smýšlení Bhútánců se projevuje v jejich rituálních tancích, náboženských zvycích a kultuře.

4. Ekologie

V zemi se nachází bujná vegetace, 80 % povrchu je ze zákona pokryto lesy, velký důraz je kladen na ekologii, v roce 1999 byly například zakázány plastové sáčky, v posledních letech se od tohoto nařízení upustilo. Bhútánci však od letošního roku prozřetelně zákaz obnovili. Země je rozdělena na tři klimatické zóny: alpský, mírný a subtropický pás. Království se vyznačuje rozmanitou krajinou, flórou a faunou. Nadmořská výška šplhá od 100 metrů nad mořem až po himalájské vrcholy vysoké 7200 metrů. Na jihu země jsou nížiny, kde panují horká a vlhká léta a mírné zimy. V centrální hornaté části je sušší klima, teplá léta a chladné zimy. Severní oblast je celoročně pokryta sněhem a ledem.

5. Cestování

Bhútán je uzavřená země, která si chrání svou kulturu a tradice v souladu s konceptem hrubého národního štěstí. Počet turistů je redukován díky vysokému poplatku, který musí každý návštěvník odvádět. Jedná se o částku 250 USD na den. Část z peněz je poslána vládě, která díky těmto zdrojům zajišťuje bezplatné školství a zdravotní péči. Zbytek částky si nechá cestovní agentura, která z dané částky zajistí také ubytování, přepravu a stravu.

Další část spojená s obtížemi při cestování je samotná doprava v zemi. Silnice jsou často v žalostném stavu. I když za poslední roky domorodci a indičtí pracovníci pilně pracují na jejich zlepšení, pokud chcete Bhútán procestovat, připravte se na adrenalinový zážitek.

Přejete si přečíst něco víc? Pokračujte na stránku se základními informacemi o Bhútánu.

Sdílejte

Další články

Nejkrásnější treky Lofot a Senji

Lofoty, ostré skalnaté vrcholky vystupující přímo z moře, přilákaly svou krásou již mnoho turistů. A pokud jste je ještě nenavštívili, patrně jste o těchto ostrovech ležících

Sdílejte

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *