Cestování do Bhútánu
Základní informace o Bhútánu
Bhútán je nevelké království nacházející se v jižní Asii, konkrétně v oblasti východního Himaláje, obklopeno Indií z jižní a Čínou ze severní strany. Přinášíme vám ta nejdůležitější fakta a zajímavosti, která odlišují Bhútán od zbytku světa.
Bhútánské jméno pro Bhútán je Druk Yul, což znamená „Země hřmícího draka“.
- Hlavní město: Thimphu
- Počet obyvatel: 763 tisíc (odhad 2019), nárust z 744 tisíc v roce 2017; hustota obyvatelstva je asi 18 obyvatel na km².
- Úřední jazyk: Dzongkha, což je čínsko-tibetský jazyk, kterým hovoří více než půl milionu lidí v Bhútánu. Dzongkha byla vyhlášena jako úřední jazyk v roce 1971.
- Hlavní náboženství: Budhismus
- Měna: Ngultrum (1 ngultrum je rozdělen na 100 chhetrum)
- Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodin

Státní zřízení Bhútánu
Geografické rozdělení Bhútánu
Království je rozděleno do 20 okresů (dzongkhags), viz níže:
- Thimphu, jako největší dzongkhag s rozlohou 2,067 km² a počtem obyvatel něco málo přes 138 tisíc.
- Chhukha s rozlohou 1,880 km² a počtem obyvatel přes 68 tisíc.
- Samtse s rozlohou 1,305 km² a počtem obyvatel okolo 62 tisíc.
- Sarpang s rozlohou 1,946 km² a počtem obyvatel lehce přes 46 tisíc.
- Paro s rozlohou 1,293 km² a počtem obyvatel 46 tisíc.
Další menší dzongkhag, jsou:
Trashigang, Wangdue Phodrang, Mongar, Samdrup Jongkhar, Punakha, Dagana, Pemagatshel, Tsirang, Trongsa, Bumthang, Zhemgang, Trashiyangtse, Lhuntse, Haa a Gasa Dzongkhag.
Každá dzongkhag má řadu pravomocí, která je ji dána Ústavou Bhútánu, jako například řízení voleb a vytváření místních vlád. Podle sčítání lidu v roce 2017, je nejzalidněnější dzongkhag Thimphu, s počtem obyvatel lehce přes 138 tisíc.
Největším městem království je hlavní město Thimphu s asi 115 tisící obyvatel. Další velká města jsou Phuntsholing v okrese Chukha, Paro (Paro) anebo například Gelephu (Sarpang).

Bhútán a zahraniční vztahy
Bhútán vstoupil do Spojených národů v roce 1971. Země je také členem dalších 150 mezinárodních organizací, včetně Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a skupiny G77.
Velmi silné ekonomické, strategické a vojenské vztahy udržuje země se sousední Indií a má také velmi dobré vztahy s Japonskem, které poskytuje Bhútánu významnou rozvojovou pomoc.
Monarchie má diplomatické vztahy s 52 zeměmi a Evropskou unií, avšak ambasády má pouze v Indii, Bangladéši, Thajsku, Kuvajtu a Belgii. Naopak rezidenční ambasády v Bhútánu mají jen Indie, Bangladéš a Kuvajt.
V Bhútánu najdeme ale také takzvané konzuláty. Konzulátní zastoupení mají v Bhútánu mimo jiné země jako Dánsko, Korejská Republika, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie, které sídlí ve městech Phuentsholing nebo Thimphu.
Bhútán má na druhou stranu své konzulátní zastoupení ve 14 zemích, mimo jiné v Austrálii, Rakousko, dále v Kanadě, Francii, Německu, Nizozemsku, Španělsku, Švýcarsku a USA (New York a Seattle).
Ostatní země udržují neformální diplomatické styky prostřednictvím svých velvyslanectví v Novém Dillí a Dháce.
Zajímavostí je, že podpisem dohody mezi Indií a Bhútánem mohou jejich občané cestovat mezi zeměmi bez nutnosti vlastnictví víz, či pasu – stačí jim jen jakýkoli průkaz totožnosti.
Bhútánské náboženství
Příroda v Bhútánu
