Nejkrásnější treky Lofot a Senji

Lofoty, ostré skalnaté vrcholky vystupující přímo z moře, přilákaly svou krásou již mnoho turistů. A pokud jste je ještě nenavštívili, patrně jste o těchto ostrovech ležících daleko za polárním kruhem slyšeli. Lofoty jsou norským turistickým magnetem, ale proč sousední stejně krásné ostrovy Senja a Vesterály leží v jejich stínu a bez proudícího davu turistů? Na pravý důvod jsme nepřišli, ale na všech jmenovaných ostrovech jsme pobývali několik týdnů a zamilovali jsme si to úplně všude.

Po půlročním výzkumu štěstí a spirituality v Lillehammeru (Norské fondy, p.č. EHP-CZ-MOP-1-015), jsme vyrazili na norský sever za Sámskou civilizací, nejsevernějším pevninským místem Evropy a za úchvatnými ostrovy Lofot a Senji. Hornatá ostrovní krajina vybízí k nádherným výšlapům, o jejichž krásu se chceme s vámi podělit. Na konci článku se také ve zkratce dozvíte důvody norského štěstí, které jsem vyzkoumala během svého pobytu.

Senja

Na dané ostrovy jsme přijeli ze severu, a jako první tak navštívili Senju, kde jsme objevili nejkrásnější kempovací místo, které jsme kdy navštívili. Velká bílá pláž Ersford Beach vklíněná mezi rozeklané vrcholky hor nás zlákala k postavení stanu (k dispozici byly i sociální zařízení, sprcha a griloviště). Stanování zdarma a božské ranní výhledy nás přesvědčili, že bychom měli na pláži zůstat několik dní a užít si dosyta ledovou arktickou koupel v moři. A pokud jsme se zrovna neotužovali, šplhali jsme po horách. A které treky se nám tam líbly nejvíce?

Nejlepší arktický hotel pod širým nebem
  1. Trek Husfjellet

Cesta na vrchol Husefjelletu (635 m.n.m.) začíná v malebné vesnici Skaland a zabere asi tři až čtyři hodiny. Jak už je na těchto ostrovech zvykem, trek vede přímo od moře, takže převýšení je nemalé. Výhledy jsou gradující a první půlku trasy máte rozhled na levou stranu. Při závěrečném a velmi strmém stoupání na horu se vám otevřou i fjordy napravo a váš pocit získá ptačí a vzdušný rozměr. Pěšina vede podél strmých srázů, takže osoby trpící závratěmi a strachem z výšek si tuto část trasy moc neužijí. Husefjellet je vyšší než okolní hory, takže vás nahoře čeká nádherný výhled na okolní vrcholy. Tento trek je jeden z nejhezčích, který jsme v životě absolvovali.

Cestu na Husfjellet lemují strmé srázy.
  • Trek Barden

Vrchol Barden měří 659 metrů a výstup na něj trvá tři až čtyři hodiny. Trek je velmi populární mezi místními. Začátek treku se nachází nedaleko osady Mefjordbotn u parkoviště před tunelem. Výstup vede nejprve rašeliništěm a bahnem, ale když se překoná tato první část trasy, otevřou se dechberoucí výhledy i na druhou stranu fjordu. Dál se pokračuje už jen po kamenech. Pěšina vede nad srázy, takže lidé mající strach z výšek by měli zvolit jinou alternativu. Jednou z nich je například výstup na menší, sousední vrchol Daven.

Výstup na Barden vede po skalnatém hřebenu

Vesterály

Ze Senji jsme vyrazili dál na jih na Lofoty. Cestou nás ale svou neodolatelnou krásou polapily ostrovy Vesterály, kam se jezdí za pozorováním velryb. Tyto obří savce jsme sice neviděli, zato jsme si užili nádherný výstup na vrchol Måtinden.

  1. Trek Måtinden

Cesta na vrchol začíná na parkovišti mezi vesnicemi Stave a Bleik. Čeká vás 425 metrů stoupání, které vám zabere i s cestou zpět tři až čtyři hodiny. Nejprve se začíná strmým výšlapem, který pak vystřídá pozvolné stoupání až na vrchol. Na hřebeni hodně fouká, tak doporučujeme bedlivě sledovat počasí. Výstup nejspíš zvládnou i osoby mající strach z výšek. Celá cesta až na samotný vrchol nevede podél srázů, jak bývá jinde zvykem. Máte tak mnoho příležitostí se zastavit a kochat se výhledy na všechny světové strany, obdivovat bílou pláž pod vámi a daleké planiny. Samotný vrchol se však nachází za zvýšeném útesu, přičemž přivrácenou stranu k moři tvoří téměř půlkilometrové strmé skály. Výhledy z Måtindenu jsou prostě božské.

Jaké by to asi bylo roztáhnout křídla a letět z hory Måtinden na tuto překrásnou bílou pláž?

 

Lofoty

Z Vesterálů jsme putovali dolů na věhlasné Lofoty, kde by se jednoduše dalo strávit několik měsíců a stále by bylo co objevovat. Lofoty mají nepřeberné množství treků a naše nejzamilovanější jsme vám sepsali níže. Měli jsme štěstí, že jsme na ostrovy zavítali až v druhé půlce srpna, kdy se norská turistická sezóna chýlila ke konci. Neměli jsme tak pocit, že bychom po horách chodili v zástupech. V té době také roztál téměř veškerý zbylý sníh, který často ještě v červenci brání turistům k mnoha výstupům.

  1. Trek Tjeldbergtind

Tento trek začíná v městečku Svolvaer a představuje nenáročný výstup na vrchol Tjeldbergtind. Dvou až tří hodinový trek s výhledem na město a okolí jsme si velmi oblíbili, protože rozhledy do kraje jsou stejně krásné jako na některých okolních namáhavých a exponovaných trecích. Na Tjeldbergtind vede pěšina obklopená miliony borůvek, takže se můžete občerstvovat a zároveň kochat nepřebernou krásou Lofot.

Pohled z Tjeldbergtindu na město Svolvaer nepřestává nudit ani v mlžném počasí
  • Trek Djevelporten a Fløya

Čtyřhodinový trek začíná opět ve městečku Svolvaer a vede do výšky 560 metrů nad mořem. Začátek výstupu vede po nově zbudovaných schodech nepálskými Šerpy. Po pár stovkách metrů však tento luxus končí a vás čeká velmi exponovaná trasa často vedoucí nad útesy a stržemi. Trek doporučujeme pouze odvážlivcům, kteří vyhledávají vzdušné trasy. Ti jistě získají požadovanou dávku adrenalinu. Cesta ke Djevelportenu (Ďábelské bráně) vede po kamenitém srázu, přičemž cesta se v několika místech rozdvojuje. Turistické značení pak vede těsně podél útesu, což i na některé otrlé jedince může být příliš. Djevelporten je skalní římsa nad stovky metrů hlubokou průrvou, na kterou šplhají jen největší odvážlivci a nechávají se tam fotit. Z tohoto místa dále pokračuje výstup na horu Fløya, který jsme ale neabsolvovali kvůli přicházející mlze. Cestou dolů jsme pak obdivovali výhledy na fjord a nedaleký skalní útvar Geita připomínající kozu.

Odvážili byste se vylézt na vrch „Ďábelské brány“?
  • Trek Ryten

Tento trek začíná ve Fredvangu a zabere asi čtyři hodiny. Vrchol Ryten se nachází ve výšce 550 metrů nad mořem. Cestou jsme potkávali více návštěvníků než na jiných trecích, ale stále bychom nemohli hovořit o davu. Měli jsme tak možnost si náležitě vychutnat všechny výhledy do kraje, které se s vystoupanými metry dramaticky měnily. Nejkrásnější pohled jsme zažili asi uprostřed treku, kdy se za námi objevily jižní vrcholy Lofot. Před závěrečným výstupem na Ryten můžete odbočit doleva na půvabnou bílou pláž Kvalvika a smočit se ve vodách Atlantského oceánu. Pokud se rozhodnete jít dál vzhůru, pláž můžete obdivovat i shora během závěrečného výstupu. Na vrcholu Ryten si někteří testovali svou odvahu zavěšením se na vyčnělý kámen nad hlubokým srázem. Nám to se to zdálo však příliš riskantní a radši jsme se rozplývali pohledem na nekonečný horizont oceánu.

Vrcholná radost na vrcholu Ryten nabývá vzdušných rozměrů.

Pobyt v této ostrovní krajině plné rozeklaných hor nám rozlil štěstí po celém těle. A stejně tak jako my, i Norové milují život v přírodě a sportovní aktivity. Z výzkumných rozhovorů jsem zjistila, že právě běžecké lyžování a horské treky jsou pro tyto respondenty velkým zdrojem pohody. Raději pobývají, odpočívají a meditují v přírodě než chodí do kostela. Mnozí z nich uvedli, že  svou chatu v horách berou jako místo svého vnitřního klidu a spojení s přírodou. Dalším velkým pilířem jejich života je rodina. Ti, kteří mají dobré a fungující vztahy, jsou také spokojenější a mají vyšší sebeúctu. Pohled na koncept rodiny je však více soustředěn na jednotlivce než na celou komunitu, což je typické pro Bhútance, s kterými jsem vedla rozhovory v minulých letech.

Knihu o putování Norskem, místní kultuře a štěstí obyvatel připravujeme společně s Albatrosem na podzim roku 2021.

Sdílejte

Další články

Nejkrásnější treky Lofot a Senji

Lofoty, ostré skalnaté vrcholky vystupující přímo z moře, přilákaly svou krásou již mnoho turistů. A pokud jste je ještě nenavštívili, patrně jste o těchto ostrovech ležících

Sdílejte

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *